Tragický stav střekovské radnice vyžaduje na pozici starosty krizového manažera

Střekovský úřad je tak rozložený, že chrlí chyby. To se drasticky projevilo na materiálech předložených na posledním zastupitelstvu ohledně ekonomických záležitostí. To není jen problém pro fungování úřadu samotného, ale také to ohrožuje zastupitele, kteří jsou ze zákona trestně odpovědnými za svá rozhodnutí v zastupitelstvu, byť je učiní na základě chybného podkladu úřadu.

„Starostou by neměl být někdo, kdo nevadí žádné z politických stran, jak se doposud vedla jednání. Kam vede tento výběr, vidíme na místostarostovi Viktoru Malinkovičovi, kdy se vybíralo spíše dle emocí a ne racionálně. Střekov by měl dostat starostu, který má manažerské a zároveň lidské předpoklady. Ideálně vzděláním ekonom nebo právník,“ poznamenal bývalý místostarosta Jiří Němeček.

Po nedávno odvolaném starostovi Miroslavu Štráchalovi zbyla spoušť. Už tak slabý úřad ještě více rozložil. Znechutil práci řadě kvalitních úředníků, kteří dali výpověď. Vykonával vedle funkce starosty i pozici šéfa úředníků, tedy tajemníka, jehož pozici dlouhou dobu odmítal. Jako tajemník přitom toleroval bídnou práci vedoucí finančního odboru a k tomu ji velmi nadstandardně odměňoval. Jeho odvoláním v dubnu se ale kritická situace nevyřešila, to byl jen první krok. Teď musí následovat další. Dovolení zodpovědných zástupců do rady připravených převzít nemalé riziko.

„Úřad je destabilizovaný, využijme této současné nevýhody pro budoucí výhodu. A při personálním obsazování chybějících pozic na úřadě vybírejme odborníky, kteří budou při této náročné misi radním nápomocni,“ poznamenala bývalá radní a ekonomka Eva Outlá. Zjednat nápravu bude dosti obtížné a tuto závažnost by si měli uvědomit všichni zastupitelé. Vnitřní kontrolní systém úřadu prakticky nefunguje. „Při rozhodování v zastupitelstvu bychom měli dbát na kvalifikovaná rozhodnutí, která předejdou v budoucnu případné škodě, zejména při nakládání se svěřeným majetkem bychom měli jednat s takovou zodpovědností, jako by byl náš vlastní. Apelujeme tedy na kolegy zastupitele, aby s takovou zodpovědností přistoupili k dovolení rady a nového starosty a místostarosty,“ dodala Eva Outlá.

Kontakt:

Jiří Němeček
niemeczek81@gmail.com
+420 775 131 252