Spekulant Ryšavý má pro město danajský dar

Sto tisíc korun ročně, zhruba tolik bude možná platit město Ústí nad Labem za údržbu a provoz několika silnic a chodníků s osvětlením ve Skoroticích, v celkové délce asi 1,5 km. Jedná se o přístupové cesty k více než 120 prázdným stavebním parcelám bývalého radního za ODS Petra Ryšavého; v lokalitě je dnes jen hrstka nových domů, z nichž část se teprve staví. Dříve politicky vlivný spekulant s pozemky požádal zastupitelstvo, aby silnice a osvětlení v jeho „impériu“ převzalo do vlastnictví města. Vedení ústecké radnice navrhuje žádost na zastupitelstvu v úterý 23. února schválit. Zastupitelé PRO! Ústí budou proti.

„Nevidím důvod, proč by na sebe město – tedy my všichni – mělo brát náklady infrastruktury mezi neobsazenými stavebními pozemky pana Ryšavého. Navíc ty chodníky a silnice potřebují nejdřív uklidit – dlažbou prorůstá plevel a na několika místech leží zbytky stavebních materiálů,“ říká zastupitel David Daduč. „Velké pochybnosti ve mně vyvolává to, že nám pan Ryšavý chce dát silnice bez malých kousků, kterými se napojují na městskou cestu od skorotického hřbitova. Obávám se, že si ty kousky chce nechat, aby později znemožnil vjezd z této strany a nové Skorotice zůstaly uzavřenou enklávou.“

„Připouštím ale, že až se pozemky přiměřeně zaplní domy, město by asi mělo silnice, chodníky a osvětlení převzít. Náklady s tím spojené budou součástí účtu, který město postupně dostává za zpackaný územní plán z roku 2011. V něm dostal zelenou masivní růst města do krajiny, z velké části na Ryšavého pozemcích a na úkor strádajících historických částí města. Když jsme ještě jako občané zastupitelům v minulém období říkali, že bujení zástavby do krajiny přivodí městu zbytečné náklady, nechápali – anebo nechtěli pochopit. Žádost, kterou se v úterý bude zastupitelstvo zabývat, je natolik konkrétním příkladem, že snad všichni pochopí. Sto tisíc korun ročně nejsou drobné – a přitom jde jen o část nákladů, jež přetékání města do krajiny vyvolává,“ říká Daduč.

Zde si můžete prohlédnout několik aktuálních fotografií zmíněných komunikací.

Schematická mapka se znázorněním jednotlivých vlastníků :

5_prehled-pozemky